Strona Główna


Strona główna > Info Wtorek, 24 listopada

O programie Rundy Scenografia

Obrazy okalające studio odnoszą się do wartości uniwersalnych. Stąd kolaże przedstawiają cnoty kardynalne i odpowiadające im grzechy główne przetransponowane na rzeczywistość naszych czasów i sprawy nas otaczające.

Całość zaprojektował Łukasz Habiera - mgr inż. architekt absolwent PK w Krakowie - używając graffity, internetu i własnej inwencji.
Każdy z obrazów ma dyskretnie wkomponowany podpis - czego dotyczy. Bez "pokory" i "pychy" są wszystkie pozostałe cnoty i grzechy główne.

Cnoty

 1. hojnosc Hojność
  Mityczna postać Wilhelma Thella z serduszkiem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - symbolem naszej polskiej pięknej cechy bezinteresownej pomocy.
 2. czystosc Czystość
  Naga kobieta w ciąży z niewinnym dzieckiem na ręku i w łonie w otoczeniu styropianowych aniołków.
 3. milosc Miłość
  Narkotyk serc widoczny w uzależnionych oczach i erupcji miłosnej twórczości na ścianach i murach. Złączone serca, gołąbki...to wynik działania dopaminy objawiającej się poczuciem ekstazy i euforii.
 4. Umiarkowanie
  Kompozycja uzmysławia jak blisko jest od cnoty do jej karykatury, jak płynna i delikatna jest granica. Człowiek źle rozumiejący tę cnotę umartwia się widokiem pożywienia a przy okazji dręczy najbliższych. Trzyma psa na krótkiej smyczy by nie mógł jeść, choć misa jest pełna.
 5. cierpliwosc Cierpliwość
  Powtórka z przeszłości : książeczka mieszkaniowa to bolesny symbol skazywania tysięcy ludzi na cierpliwość. Cnota wymuszona grzechem braku pokory.
 6. pracowitosc Gorliwość i pracowitość
  Znów cienka granica po między cnotą a grzechem. Pracoholizm to karykatura pracowitości, to już nie cnota a grzech ...za który czeka kara. Symbolem "zapętlenia" jest przemęczony komputer odmawiający pracy...to wyzwala grzech gniewu i...rozpacz z powodu "utraty danych" czyli efektów ciężkiej pracy.

Grzechy

 1. chciwosc Chciwość
  Sny o bogactwie usprawiedliwiające grzech hazardu.
 2. nieczystosc Nieczystość
  Smutek i samotność nagiej kobiety w blasku latarni nocnej ulicy.
 3. nienawisc Nienawiść
  Bezsilność i przygnębienie niewinnych ludzi - ofiar nienawiści, przemocy, wojny. Bez dachu nad głową, w środku nocy, przy ognisku. Pod lufami i na celowniku...To najlepszy obraz cyklu !
 4. nieumiarkowanie Nieumiarkowanie
  Postać jest nad wyraz swojska...symbol naszego narodowego grzechu głównego.
 5. gniew Gniew
  Rzeczywistość dzisiejszej ulicy. Dominacja łysych głów i bezinteresownej przemocy...
 6. lenistwo Lenistwo
  Swojski obrazek bezładu w pokoju akademika i pilot tv jako symbol komfortu lenistwa.
TVPTVP Kraków © 2001-2017 TVP Kraków. Wszelkie prawa zastrzeżone Błąd na stronie?