Strona Główna


Strona główna > Info Wtorek, 24 listopada

O programie Rundy Scenografia

Narodziny programu

W lutym 2001 roku w TVP Kraków pojawił się Tomasz Radoń wówczas szef krakowskiej młodzieżówki SLD w towarzystwie kilku jeszcze zbulwersowanych młodych ludzi oprotestować pomyłkę dziennikarską w "Kronice Krakowskiej".

Naharował się przy imprezie "Bezpieczne walentynki we dwoje", na którą osobiście załatwił kilka tysięcy prezerwatyw a "Kronika" autorstwo przypisała młodzieżówce UW. Autor pomysłu słusznie poczuł się urażony w myśl zasady "dobrze czy źle, byle z nazwiskiem".

Ówcześni dyrektorzy Andrzej Jeziorek i Andrzej Czapliński zaproponowali w ramach rekompensaty czas antenowy na przyszły program z udziałem młodych oraz następne spotkanie w szerszym gronie.

Z początkiem marca 2001 szefowie młodzieżówek:

  • Tomasz Radoń - krakowskiej SLD
  • Piotr Brodziński - wojewódzkiej SLD
  • Bartosz Woytowicz - UW
  • Roman Warchoł - PSL
  • Grzegorz Stawowy - PO

spotkali się z twórcami telewizyjnymi:

  • Andrzejem Czaplińskim - dyrektorem programowym TVP Oddział w Krakowie
  • Markiem Szczepankiem - kierownikiem programu regionalnego
  • Grzegorzem Styłą - reżyserem i redaktorem

Strony przedstawiły swoje pomysły na program. Dyrektor sprawdził ile może na to wydać i...wszystkie pomysły wylądowały w szufladzie "sztuka dla sztuki", czyli w koszu...

Lubi się to, co się ma. Zaczęliśmy wymyślać, co się da najlepiej za to coś.

Uwarunkowania ekonomiczne wymusiły charakter i formę LIVE przyszłego widowiska.

Założenia ogólne

"W programie "Młodzież kontra...czyli pod ostrzałem " emitowanym-od czerwca 2002 co tydzień w paśmie ogólnopolskim TVP 3 Regionalnej-młodzieżówki partii politycznych zasiadających w Parlamencie, spotykają się ze znaczącymi postaciami świata polityki i życia publicznego. Do programu zapraszani są zarówno przedstawiciele ugrupowań partyjnych jak i Goście reprezentujący ośrodki decyzyjne tych dziedzin życia, które znalazły się w kręgu zainteresowań młodzieży."

Dzieje się to "na żywo" w obecności audytorium telewizyjnego sięgającego niekiedy, jak pokazują wyniki oglądalności, około miliona telewidzów.

Propozycje personalne Gości ze sfer politycznych wychodzą ze strony poszczególnych młodzieżówek. Staramy się, by w programie pojawiały się wciąż nowe postacie.

Do programów zapraszamy również znane osoby z życia publicznego cieszące się autorytetem moralnym. To spotkania z reprezentantami religii, urzędów użyteczności publicznej, ludźmi kultury i nauki, artystami...ale i również byłymi politykami.

Chcemy by raz w miesiącu w programie pojawiał się "Oczekiwany Gość Programu" którego wraz z młodzieżą wybiorą telewidzowie. Propozycje prosimy nadsyłać po adres: mk@mlodziezkontra.pl

"W czasie tego "antenowego" spotkania dochodzi do wymiany i ścierania się poglądów dojrzałego polityka z młodymi politykami przygotowującymi się dopiero do aktywnego uczestnictwa w życiu publicznym. Dla nich to, na czas programu, Gość staje się swego rodzaju mistrzem, profesorem. To rodzaj zabawy w demokrację opartej na wzorach ateńskich, doskonalenie sztuki dyskutowania i poszanowania stanowisk adwersarzy, nauka zachowania prawdziwej kultury politycznej w ferworze burzliwej dyskusji, ćwiczenie precyzowania i zadawania krótkich, jasnych pytań dotyczących omawianego tematu, błyskawicznej reakcji na padające argumenty i celnej riposty."

W praktyce widać jak te założenia bywają niezmiernie trudną a wręcz nieosiągalną rzeczą dla sporej ilości uczestników.

"To może mniej otwarta akademia a bardziej poligon przyszłych kadr ugrupowań mających ambicje zasiadania w Sejmie i Senacie i współdecydowania o przyszłości kraju."

I jak to na poligonie często bywa - młodież ze śmiertelną powagą strzela ślepakami, ale huk jest ogromny.

"Trudno przecenić potrzebę tego typu programu biorąc pod uwagę niekończące się przez całe lata skandale w ławach sejmowych,nieparlamentarne zachowania posłów i senatorów i wciąż niepokojący brak wiedzy oraz kultury politycznej przedstawicieli społeczeństwa."

TVPTVP Kraków © 2001-2017 TVP Kraków. Wszelkie prawa zastrzeżone Błąd na stronie?